Her Erkeğin Mutlaka Sahip Olması Gereken 6 Aksesuar


 

Gençlik yıllarımızda boncuklu bir bileklik yada kot pantolonumuzun kemerinden sarkan bir zincir o dönemin aksesuar tanımına girmiş olsa da, günümüzde aksesuar konusuna biraz daha önem vermek ve özel tasarımlı şık aksesuarlara yatırım yapmak gerekiyor.

Hayatın her aşamasında olduğu gibi, bu konuda da detaylara biraz daha dikkat etmenin önemine işaret etmek amacıyla sizin için her erkeğin dolabında bulunması gereken 6 aksesuar'ı inceledik.

 

1.Deri Kemer ( Kahverengi - Siyah çift taraflı )

İnsanlar giyinmeye başladıkları gün ( muhtemelen bronz çağında ) kemer'i de icat etmiş olmalılar ve o günden bugüne de kemerler bir şekilde hayatımızdalar. Ancak bildiğimiz anlamda kemerin ortaya çıkışı 1920'lerde pantolon bellerinin düşükleşmeye başladığı döneme uzanıyor.

İyi kalitede deriden üretilmiş, çift taraflı bir kemer'i dolabımıza ekleyerek bir taşla iki kuş vuruyoruz, örneğin kemerin kahverengi tarafını kullanarak gündelik bir polo tişört - kanvas pantolon ve yukarıdakilerle renk uyumu sağlanmış spor bir ayakkabı kombini yapabilirken kemerin siyah tarafı ile ise her türlü ağır kıyafetimize, siyah takım elbisemiz ve siyah deri ayakkabılarımız da dahil, uyumlu bir eşleşme sağlayabiliriz. 

 

Kemer Ölçüsü

Pantolonunuzda istenmeyen kırışıklıklar ve hoş olmayan görüntüler yaratmamak için kemerinizin doğru ölçüde olması çok önemli.

Kemer ölçüleri genel olarak inç yada santimetre olarak gösteriliyor ve bu ölçü kayışın tokasından ortadaki deliğine kadar olan uzunluğu ifade ediyor. Ölçek olarak ortadaki delik kullanılıyor böylece, sağda ve solda pantolonun yapısına ve sizin tercihinize göre daha sıkışık yada gevşek bırakmaya imkan tanıyacak fazladan delikler olabiliyor.

Bazı markalar kemer ölçülerini kıyafetlerde olduğu gibi S, M, L ve XL gibi isimlendirmeyi tercih edebiliyorlar, temelde S 34inç'lik bir ölçüyü L ise 36inç'lik bir ölçüyü temsil ediyor.

Bakımı

Yatırımınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için kemerlerinizde deri bakım ürünleri kullanmak faydalı olacaktır, kemerinizin yıpranma ömrüne göre belli periyotlarla bir parça bu yağlardan sürüp bir havlu ile kemerin üzerine yaymak ve 1 - 2 saat derinin bu yağı emmesini beklemek yeterli, böylece hem deri şık görüntüsünü koruyor hem de daha uzun ömürlü ve dayanıklı oluyor.

 

Bir kaç örnekle kemer konusunu kapatabiliriz ;

 

2.Deri El Çantası

Deri bir el çantası pratik, şık ve kullanışlı oluşuyla dolaplarımızda yer açmamız gereken bir diğer aksesuar. Eğer 20 yaşından büyükseniz ve yılda en az 3 kez seyahat ediyorsanız, iş yada eğlence için, bu çantalardan bir tane edinmelisiniz.

Deri çanta alırken en önem gösterilmesi gereken nokta çantanın saplarının sağlamlığı ve çantaya tutturulduğu noktalar. Özellikle sap kısımlarının %100 deri olması sizi yarı yolda bırakmaması açısından önemli. Çantada bulunan fazladan omuz askıları kullanımda rahatlık sağlayacaktır, ayrıca diğer tüm deri aksesuarlarımızda olduğu gibi çantamızda da hem ömrünü uzatmak hem de şık görüntüsünü kaybetmemesini sağlamak için bakım yapmayı ihmal etmiyoruz.

Renk tercihi yaparken temel renklere bağlı kalmak çantamızı her türlü kıyafetimizle uyumlu kullanabilmemize yardımcı olacaktır. Bu bakışla kahverengi yada siyahın en iyi tercihler olarak durduklarını söyleyebiliriz.

Yine bir kaç örnekle çanta konusunu da kapatıyoruz ;

 

3. Güneş Gözlükleri

Güneş gözlüğü seçiminde genel bir kural olarak, köşeli yüz hatları olanların kavisli gözlükler tercih etmesini, aynı şekilde yuvarlak yüz hatları olanların ise daha güçlü çizgileri olan köşeli gözlükleri tercih etmelerini öneriyoruz. Ancak tabi ki, bir aynanın karşısına geçip kendinize yakıştırdığınız modeli deneyerek bulmak en iyisi.

Eğer güçlü & köşeli gözlükleri tercih edeceksek renk olarak klasik siyah en uygunu, eğer yuvarlak hatlı bir gözlük seçiyorsak gümüş yada altın rengi doğru bir tercih olabilir. Her iki tercih de yıllarca değişmeyecek bir trendin temsilcileri olarak sizi uzun süre yeni bir gözlük yatırımından koruyacaktır. Aynı sebeple, gözlük markalarının yıldan yıla vitrinlere koydukları yeni renk ve modellerden uzak durmanın bütçeniz için iyi olacağı fikrindeyiz.

Son olarak, gözlük alırken esas amacını aklımızdan çıkartmamamız gerektiğini hatırlatmak isteriz, gözlerimizi zararlı güneş ışınlarından korumak. Bu yüzden model tercihlerimizi yaparken UVA ve UVB ışınlarına karşı %100 koruma sağladığından da emin olmalıyız. Gözlüğe yapacağınız harcamanın uzun vadede hem tarzınız hem de sağlığınız için bir yatırım olduğunu aklınızdan çıkartmayın diyor ve bir kaç örnekle konuyu kapatıyoruz;

 

 

4.Doğru seçilmiş kaliteli çoraplar

Her zaman için dolabımızda renkli ve desenli çoraplara da yer açmalıyız, ancak konu 'gereklilik' olduğunda doğal renkli pamuk çoraplar tek seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Çoraplarımızın kıyafetimizle uyumu konusunda daha önce detaylı bir yazı yayınlamıştık, kısaca hatırlamak gerekirse temel kuralımız pantolonumuzun bir ton açığının yada koyusunun çorabımızın rengi için ideal olduğu yönündeydi.

Gardolabımızla ilgili diğer her seçimimizde yaptığımız gibi, çorap seçimimizde de içerisinde bulunulan mevsime dikkat ediyoruz. Örneğin bu yaz günlerinde açık renkli  ( kırık beyaz, mavi, bej..gibi ) çoraplar kıyafetimizin kalanıyla uyumlu olacaktır. Aynı şekilde son bahar - kış aylarında daha canlı renklere yönelinebilir.

Hafif ve rahat pamuk çoraplar üretilirken dayanıklılıklarını artırmak için sentetik materyallerle günçlendirilirler. Temel kural olarak, pamuk oranı ne kadar yüksekse çorabınız o kadar rahat olacaktır. Yün kadar sıcak tutmasa da pamuklu çoraplar tüm yıl boyunca rahatlıkla giyilebilirler. Sıcak bahar ve yaz günlerinde hava alan yapısı sayesinde ayaklarınızı rahat ettirirken, dondurucu soğuklar dışında, kış boyunca da ayaklarınızı yeterince sıcak tutacaklardır. Mevsimine göre pamuk ve yün, çorap tercihinizde hep ilk sırada olmalı. 

 Çorap satın alırken fiyat avantajını yakalamak için çoklu paketlere dikkat etmekte fayda var. Sitemizde de çoklu ürün indirimi yapılan modellere göz atabilirsiniz. Son söz, periyodik olarak çorap çekmecenizi düzenlemenizi ve eski & yırtık çoraplarınızı kullanmamanızı öneriyoruz.

 

 

 

5. Küçük Şemsiye

Eğer ülkemizin çok yağmur almayan bir bölgesinde yaşıyorsanız şemsiye sizin için çok da gerekli olmayabilir. Ancak çoğumuz için şemsiyeler ofise yada bir aktiviteye ıslanmış kıyafetler ve alnımıza yapışmış ıslak saçlarla girmek arasında duran tek engel. 

Tam boy şemsiyeler hem ıslanmaya karşı sağladıkları maksimum koruma açısından hem de yarattıkları daha karizmatik etkiye rağmen, çok pratik olamayabiliyorlar. Bu yüzden bizim tercihimiz çantanızda hatta kolunuzun altında rahatça taşıyabileceğiniz daha küçük, kompakt şemsiyelerden yana.

Şemsiye tercihlerinde renk seçimi muhtemelen bu yazıda anlatılan tüm diğer aksesuarlara göre biraz daha katı kurallara tabi. Bizim önerimiz kıyafetiniz nasıl olursa olsun uyum sorunu yaşamayacağınız siyah, lacivert yada koyu gri yönünde.

Biraz rüzgar çıktığında şemsiyenizin ters dönmeyeceğinden emin olmanın en etkili yolu ona harcadığınız para gibi duruyor. Bizce, güvenilir markaların küçük modellerine yönelmek verdiğiniz paranın karşılığını almak ve rüzgarlı havalarda şemsiyenizle boğuşmamak açısından tek seçenek. Son olarak, ağaç yada ağaç görünümlü bir sap hem dayanıklılık işareti olarak kabul edilebilir hem de aksesuarınıza şıklık katacaktır.

 

 

6.Deri Cüzdan

İnce, şık bir cüzdan bu yazımızın son aksesuarı. Cüzdan satın alma konusuna geçmeden önce, kullanımla ilgili bir öneriyle başlamak istiyoruz. Dolabınızdan özenle seçip üzerinize yakıştırdığınız kıyafetlerinizi bozmasını istemiyorsanız, cüzdanınızda en gerekli olanlar dışında bir şey bırakmamamız önemli. Türlü markalardan alınmış sadakat kartları, eski faturalar.. gibi cüzdanınızı şişirecek, dolayısıyla kıyafetinizde hoş olmayan bir kabarıklığa sebep olacak herşeyi daha uygun yerlere, örneğin çantanızın bir gözüne, kaldırmalısınız. Kural olarak cüzdanınız ceketinizin iç cebine yada pantolonunuzun arka cebine kıyafetinizde hiç bir şekil bozukluğu yaratmadan sığacak kadar ince olmalı.

Renk tercihi bizce, klasik renkler olan siyah, kahverengi yada lacivertten yana olmalı. Malzeme ise, elbette kaliteli deri.

 

Sonsöz

Yukarıdaki öneriler ömür boyu, yada en azından uzunca bir süre, sizinle birlikte olabilecek hem şık hem de kullanışlı aksesuarlar seçmenizde yardım etmek için oluşturuldu. Bazıları ilk bakışta pahalı harcamalar gibi gelse de, uzun vadede bütçenize fayda sağlayacaklarını anlatmaya çalıştık.

Hemen her zaman, kendi tarzınızı yaratırken içinizden gelen sese kulak verin. Ancak bir çok aksesuarın kıyafetinizin tamamıyla uyum içerisinde olması gerektiğini de unutmayın. Bu yüzden, karar verirken çoğu renkle uyum içerisinde kullanılabilecek siyah yada gri gibi klasik renklere öncelik vermekte fayda var. 

 

 

 


Yorum bırak


Aklınızda bulunsun, yorumlarınızı yayınlamadan önce inceliyoruz