Çorap Seçimi İpuçları


Malzeme Seçimi

  • Yün - Gerçek bir klasik. Ağır ve sıcak. Tüvit yada kadife takımla mükemmel uyumlu.

  • Pamuk - En yaygın çorap malzemesi. Çoğunlukla insan yapımı malzemelerle karıştırılarak dayanıklılık kazandırılır. Hem resmi hem de gündelik kullanım için ideal.

  • Kaşmir - Prestijli. Bakımı özenle yapılmalı, çamaşır makinesinden ve kurutucudan uzak tutulmalı.

  • İpek - Genelde yün çoraplara karıştırılarak yazın serin - kışın sıcak tutmalarına katkı sağlar. Aynı gerekçeyle kaşmir çoraplara da karıştırılır. İpek çoraplar genelde naylon alaşımlı yapılırlar ve resmi kıyafetlerle uygundurlar, uzun ömürlü olmazlar.

Çorap Türleri

 

  • Naturel Çoraplar - Profesyonel yaşamın vazgeçilmezleri. Resmi bir kıyafetle giyiliyorsa pantolon ile uyumuna dikkat edilmeli ( çoraplarınız ayakkabınız yada gömleğinizle değil, pantolonunuzla uyumlu olmalı ). Mümkün olduğunca pantolon ile birebir aynı renk yerine ton farkları ile uyumlu kombinasyonlar yaratılmaya çalışılmalı ( tabiki siyah rengi burada ayırmak gerekir, pantolon ve çorap, her ikisi de siyah olabilir. ). Son olarak, malzeme seçimi de uyumlu olmalı, yün bir pantolon altına ipek çorap şık durmayacaktır.

 

     

  • Canlı - Parlak yada pastel, canlı renkler. Tarzınızı renklerle vurgulamanın en iyi yolu. Örneğin kravatınızın yada gömleğinizin rengiyle uyumlu bir çift çorap gibi. Akılda tutulması gereken tek nokta, naturel çoraplarda da bahsettiğimiz gibi, birebir aynı renkleri kullanmamak gerektiği. Eğer kendinize o gün turuncuyu seçmişseniz, çoraplarınız sarı olabilir örneğin.

  • Desenli - Baskı ve desenler önümüzdeki günlerin şüphesiz en önemli trendleri ve çoraplar bu trendi yakalamak için güzel bir başlangıç noktası olabilirler. Kıyafetinize uygun desenli çoraplar seçerken renkleri pantolonunuzdan değil üst giyiminizden yakalamaya çalışın ve yine her zamanki gibi üzerinizdeki başka herhangi bir desenle tamamen aynı olmamasına özen gösterin. Örneğin üzerinizde baklava desenli bir hırka varsa, baklava desenli bir çorap tercih etmeyin. Üniforma görüntüsü yaratmamaya çalışmakta fayda var tabiki, o günkü kıyafetiniz ağırlıklı olarak desenli ise, desenli çorapları dolapta bırakmakta fayda var.


Yorum bırak


Aklınızda bulunsun, yorumlarınızı yayınlamadan önce inceliyoruz