Çorapların Kıyafetle Uyumu Nasıl SağlanırBazen, en basit kararları almak bile çok zorlaşabiliyor. Özellikle detaylara fazla takıldığımızda, her sabah gardıropumuzun önünde uzun dakikalar harcayabiliyoruz. Kıyafetimize uygun çorap seçimi de zaman zaman böyle sancılı bir hâl alabiliyor.
Bundan yalnızca bir kaç yıl öncesine kadar, özellikle erkek modası bugünki kadar popüler değilken, böyle bir sorunumuz yoktu aslında, sadece çizgili bir çift çorap bile fark yaratmak için yeterliydi ( tabi bulabiliyorsanız ). Bugün ise, öyle çok tercih seçeneğimiz var ki, bazen doğru kararı vermek bir baş ağrısına dönüşebiliyor. Madalyonun diğer tarafında ise, parlak renkli yada desenli bir çift çorabın otomatik olarak bizi tarz sahibi yapacağına olan inanç var ki, aslında bu da doğru değil. Bir çok diğer konuda olduğu gibi, stil konusu da kuralları anlamak ve doğru şekilde bir araya getirmek'ten geçiyor.
Bu bizim Renk Çark'ımız ;
Renk Çarkı, Kırmızı - Sarı ve Mavi temelli, sanat alanında geleneksel olarak uzun yıllardır varolagelmiş ve kabul görmüş bir anlayışı temsil eder. İlk olarak 1666 yılında İsaac Newton tarafından ışığın incelenmesi deneyleri sırasında ortaya atılmıştır. O zamandan günümüze kadar da hem bilim adamları hem de sanatçılar tarafından farklı varyasyonları kullanılmaktadır.
Renk Çarkını kıyafet tercihlerimize göre yorumlayacak olursak, temel kurallar oldukça basittir ;  
  * Çark üzerinde birbirlerinin tam karşısında duran renkler "tamamlayıcı" olarak isimlendirilirler ve kıyafet seçiminde bir arada kullanılmaları oldukça güçtür. Örneğin Kırmızı ve Yeşil "tamamlayıcı" renklerdir ve birlikte kullanıldıklarında gözü oldukça yoran bir kombinasyon ortaya çıkar. Ancak ton farkları oluşturularak daha uyumlu kompozisyonlar yaratılabilir, örneğin kırmızı'nın tonu açıldığında ortaya çıkan pembe ile yeşil uyumlu bir ikili olabilirler.
 *  Kontrast renkler çark üzerinde aralarında 3 bölge olan renklerdir. Örneğin Kırmızı ile Mavi yada Yeşil ile Turuncu kontrast renklerdir. Bu gruptan bir kombin oluşturmak için ideal yol renklerden bir tanesini koyu tonlardan seçmektir ( Kırmızı ve Mavi örneğinde olduğu gibi ). Eğer kombinasyondaki tüm renkler canlı ve parlak seçilirse, yine göz için yorucu bir görüntü olacaktır.
 * Çark üzerindeki her bir renk, iki yanındaki renklerle benzer renkler olarak sınıflandırılır. Örneğin Sarı ve Sarı - Yeşil kolayca eşleştirilebilir. Çark üzerinde birbirlerine yakın renkler'i kıyafet uyumunda da kolayca eşleştirebileceğimiz renkler olarak düşünebiliriz. Ancak akılda bulundurulması gereken bir kural sıcak renkler ( Kırmızı, Sarı, Turuncu ) ile soğuk renklerin ( Yeşil, Mavi ) kendi içlerinde daha uyumlu oldukları.
Şimdi Çoraplarla İlgili Bazı İpuçları
1. Herhangi bir şekilde kararsız kaldığınız her an, "benzer renkler" kuralını hatırlayın, pantolonunuzun bir ton açığı yada bir ton koyusu çoraplarınızın rengi olabilir.
Resimdeki eşleşmede olduğu gibi, deniz mavisi pantolonunuzla koyu mavi çoraplarınız çok şık duracaktır, bu yöntemde hata yapma şansınız oldukça düşük. 
2. Benzer renkler kuralına sadık kalarak, bu kez çoraplarımıza biraz da doku ve model ekliyoruz.
Bu tarz çorapların kıyafetimize ağırlık kattıklarını ve dolayısıyla da bu ağırlığa uygun şekilde eşleştirilmeleri gerektiğini aklımızda tutmakta fayda var, ağır görünümlü bir çorap seçmişsek onlarla eşleştirmek için bu ağırlığı kaldırabilecek kot, deri yada tüvit gibi kıyafetler tercih etmeliyiz.
3. Kendimizi biraz daha ifade etmek için çorap dünyasında derinlere daldığımızda, renk çarkımızı tekrar bir hatırlıyoruz, basit bir temel kural olarak, üzerinde bolca motif & desen bulunduran bir çorap seçtiğimizde çorabın temel renginin pantolonumuzla uyumuna dikkat ediyoruz. Renk çarkımız'da bahsettiğimiz kuralları çoraplarımızın temel renklerini dikkate alarak aynen burada da uygulayabiliriz. Pantolonumuzla çoraplarımız arasında "Benzer Renkler" yada "Kontrast Renkler" kombinleri oluşturabiliriz. Biraz cesur olmakta hiç problem yok :)

Yorum bırak


Aklınızda bulunsun, yorumlarınızı yayınlamadan önce inceliyoruz