Yaz Mevsiminde Çorap TercihleriYüksek yaz sezonu beraberinde bir çok stil sorusunu da getirmeye devam ediyor. Örneğin sıcaklarla baş edebilmek için bol kesim rahat kıyafetlere mi yönelmeliyiz yoksa tarzımızdan taviz vermeden hayatımıza devam mı etmeliyiz?
Bu sorunun cevabını hemen ikinci bir soru takip ediyor, kısa pantolon ve uygun ayakkabı tercihi ile, bu ikisinin arasında bir yerlerde duran çorap seçimi.
Son yıllarda yaz trendleri arasında çorap giymemek kısa zamanda kendisine yer buldu, ancak bu modaya biz de hemen kapılmalı mıyız? Harika bir çift çorabın yaz aylarında bile kıyafetimize katacağı güzel bir etki yok mu?
Bugün, bu sorunun cevabını arayacağız, sıcak yaz aylarında kıyafetlerimizi seçerken çorap konusunu nasıl çözebileceğimize göz atacağız.
Çıplak Ayak & Ayakkabı 
Sıcak yaz aylarında çorap giymemek bir çokları için ilk akla gelen seçenek. Bu seçenek rahat, serin ve estetik görünüyor.
Ancak bu seçenek beraberinde dikkat edilmesi gereken iki noktayla birlikte geliyor, ayak sağlığı ve ayakkabı bakımı.
Çorapsız tercihlerde ayak ve ayakkabı bakımı için talk pudrası ve koku spreyleri kullanmayı veya görünmez çorap giymeyi düşünebiliriz. Özellikle görünmez çoraplar, bu tarzı benimseyenlere nispeten rahat ve dertsiz bir çözüm alternatifi olarak kullanılabilirler. Yine de, çorabı tamamen çekmecenizde bırakmak ve deri ayakkabılarınızı teninizde hissetmek istiyorsanız, dışarı çıkmadan önce cildinize talk pudrası sürüp ardından deodorant sıkabilir ve bu şekilde ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz.
Ayrıca ayakkabı kalıpları, çorapsız bir günün ardından ayakkabılarınıza sinebilecek koku ve nem'i önlemede yardımcı olurken, ayakkabılarınızın şeklini korumak ve kırışıklıkları önlemek için de birebirdir.
Yazlık Çoraplar
Sıcak yaz aylarında da tarzından taviz vermeden çoraplarını kıyafetlerine uydurmak isteyenler için ilk önerimiz, diğer tüm kıyafetler gibi gardroplarında da çorap bölümlerini mevsimlik olarak organize etmeleri. Sıcak havalarda rahat etmek istiyorsanız, ilk tercihiniz doğal ipliklerden üretilmiş çoraplar olmalı.
Güzel renklerden seçilmiş bir çorap, yılın tüm zamanlarında tarzınıza eğlence ve canlılık katacaktır. Dilerseniz kıyafet bütünlüğünüze göre ayakkabı yada pantolonunuzla renk uyumu sağlanmış çoraplar tercih edin, dilerseniz daha dikkat çekici bir görünüm için renk tercihleri arasında kontrast yakalayın, her durumda kendinizi ve tarzınızı ifade etmek için tamamlayıcı unsur çoraplarınız hep orada olacak.
Yazın ruhuna uygun parlak renkli çoraplar ve hatta bir adım ötesinde desenli çoraplar yazlık kıyafetinizle her zaman uyum içerisinde kullanabileceğiniz seçenekler. Bir çift parlak kırmızı çorap yada eğlenceli desenler kıyafetinize ve tabi ki nerede giydiğinize göre uygun kombinlerle tercih edilebilirler.
Çorap & Pantolon
Söz konusu olan sıcak yaz günleri olduğunda, ilk akla gelen kısa pantolonlar elbette. Ancak ne yazık ki kısa pantolonlar her zaman içerisinde bulunulan duruma, özellikle kıyafetimizde biraz resmi bir hava olması gerektiğinde, en uygun çözüm olmayabiliyorlar.
Erkekler için, ofislerinde kısa pantolon & sandalet giyme şansına sahip nispeten mutlu azınlığı bir kenara bırakacak olursak, hafif yazlık pantolonlar her duruma uygun tek alternatif olarak elimizde kalıyorlar.
İşte bu noktada bilekte biten pantolonlar yada kıvrılmış paçalar bize rengarenk çoraplarımızı sergilemek için güzel bir fırsat sunuyor. Keten & Chino pantolonların altında mevsime uygun ayakkabılar ve parlak renkli yada desenli çoraplarınızla görünüşünüzü şık bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 
Çorap & Şort
Çorap & Pantolon uyumu konusunda çok da sıkıntı çekmiyoruz, zaten kış aylarından bu konuda hazırlıklıyız. Ancak konu çorap ve şort uyumuna geldiğinde işler biraz zorlaşıyor. Dikkat etmemiz gereken kurallar için okumaya devam.
Şort & Çorap kombini iddialı bir görünüm kazandırırken bir miktar özgüven gerektiriyor, ancak doğru bir şekilde yapıldığında kesinlikle kalabalıktan sıyrılmayı sağlayan özgün bir tarz yaratacağı da ortada.
Bu kombini yaparken ilk ve değişmez kural, çorapların standart boyda olmaları gerekliliği. Bilek boyunda kısa çoraplar bu görünüm için uygun değiller. Aynı şekilde, erkekler için diz seviyesinde ve diz üstü çoraplar da kısa pantolon kombinlerinde uygun değil, uzun çoraplarımızı normal pantolonlarımıza bırakıyor ve şort altında uzun çorap görüntüsünü lise öğrencisi kız kardeşlerimize terkediyoruz.
Moda İkilemi : Beyaz Çoraplar
Erkek stilistleri'nin ısrarcı oldukları nokta beyaz çorapların yalnızca spor yaparken giyilmesi gerektiği yönünde. Ancak son dönemde sokak modası trendleri bazı markaları da saflarına çekerek bu kurala savaş açmış durumdalar. 
Geçtiğimiz yıllarda İrlanda merkezli kıyafet mağazaları Primark beyaz çorapları kataloglarına yerleştirdiler, ardından İngiltere'den ASOS ve Japanyo'dan Beams Plus bu akımı sürdüren dev markalar oldular.
Biz yine de beyaz çorap konusunun tehlikeli sular olduğu düşüncesindeyiz. Yanlış kişi yada yanlış durumda ölümcül bir stil felaketi yaratmamak için beyaz çorap konusunu zorlamamak en iyisi gibi duruyor.
Son Söz
Sıcak yaz aylarında çorap giymemek bir çoğumuzun tercihi olmaya devam edecek gibi duruyor ve bunun geçerli sebepleri olduğu da ortada. Diğer yandan bu durum, parlak renkli çoraplarıyla kendi tarzını yaratıp doğru kombinlerle kalabalıktan sıyrılmak isteyenlere de eşsiz bir fırsat veriyor.
Siz ne dersiniz?

Yorum bırak


Aklınızda bulunsun, yorumlarınızı yayınlamadan önce inceliyoruz